Dziś jest niedziela, 18 marzec 2018. Imieniny: Cyryla, Edwarda
A- A A+
Jesteś tutaj:

- Zastanawiałem się, czy organizacja konkursu dla młodzieży, dotyczącego Zbrodni Lubińskiej, to na pewno dobry pomysł. Obawiałem się, że możecie się nie identyfikować z tą tragedią, ponieważ nawet was wtedy na świecie nie było. Będąc tutaj dzisiaj, patrząc na to jak licznie przybyliście i jakie piękne prace na ten temat stworzyliście jestem pewien, że to był bardzo dobry pomysł – mówi starosta lubiński Adam Myrda.
Żeby uchronić od zapomnienia
Dzisiaj w Centrum Kultury Muza w Lubinie odbyło się spotkanie upamiętniające 30-lecie Zbrodni Lubińskiej. Podczas uroczystości uhonorowane zostały osoby biorące udział w wydarzeniach sprzed trzydziestu lat oraz rodziny Mieczysława Poźniaka, Andrzeja Trajkowskiego oraz Michała Adamowicza którzy zbrodnie tę przepłacili własnym życiem. Starosta lubiński Adam Myrda wręczył osobom, które bezpośrednio brały udział w tych tragicznych wydarzeniach oraz rodzinom osób poległych podczas tych wydarzeń, srebrne monety, wydane przez powiat lubiński specjalnie na tę okoliczność.
- Wszystko jest w rękach Boga, jedynie historia wymknęła się spod jego kontroli – mówi prowadząca spotkanie Katarzyna Szatkowska.
W trakcie uroczystości wyświetlony został film przedstawiający wydarzenia z sierpnia 82 roku, a uczniowie Gimnazjum nr 4 w Lubinie wystąpili w przygotowanym przez siebie montażu poetyckim.
Ponadto w trakcie spotkania rozstrzygnięty został konkurs pod nazwą „Każdy coś pamięta …”. zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Lubinie pod patronatem starosty Adama Myrdy oraz prezydenta Lubina Roberta Raczyńskiego, dotyczący Zbrodni Lubińskiej. Skierowany był on do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Wśród laureatów w poszczególnych kategoriach znaleźli się: w kategorii historycznej Patryk Dudek, Dagmara Dygas, Radosław Nowakowski z gimnazjum nr 4 w Lubinie oraz Dawid Bulak i Wojciech Szpunar z II Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie.
Laureatami kategorii literackiej zostali: Aleksandra Sobolewska z Gimnazjum nr 4 w Lubinie i Emilia Łucka z Zespołu Szkół nr 3 w Lubinie.
W kategorii plastycznej i multimedialnej przyznano dwie nagrody dla Joanny Marciniszyn uczennicy Gimnazjum nr 4 w Lubinie oraz Agaty Langner z Zespołu Szkół Sportowych w Lubinie.
Po wręczeniu wszystkich nagród, minutą ciszy uczczono pamięć poległych podczas Zbrodni Lubińskiej.


Osoby odznaczone przez Starostę Lubińskiego srebrną monetą, wydaną przez Powiat Lubiński na okoliczność 30 rocznicy Zbrodni Lubińskiej.

Mirosław Drabczyk
Władysław Grocki
Stanisław Leśniewski
Jan Kosowski
Mirosław Młodecki
Zbigniew Korczowski
Stanisław Śnieg
Julian Zawadzki
Edward Wóltański
Stanisław Sakwa
Sławomir Jaszcza
Jan Madej
Antoni Blicharski
Jerzy Stężowski
Stanisław Zabielski
Bronisława Poźniak
Stanisława Trajkowska