Dziś jest niedziela, 18 marzec 2018. Imieniny: Cyryla, Edwarda
A- A A+
Jesteś tutaj:

Przez trzy dni w Lubinie odbywały się obchody 30. Rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Podczas uroczystości niewątpliwymi atrakcjami dla lubinian i przybyłych gości były liczne koncerty oraz inscenizacja wydarzeń z sierpnia 1982 roku.

Obchody 30. Rocznicy Zbrodni Lubińskiej rozpoczęły się w piątek 31 sierpnia od złożenia kwiatów przed pomnikiem Błogosławionego Jana Pawła II w Legnicy. O godzinie 18:00 w Lubinie rozpoczęła się uroczysta msza i pochód, wraz z kibicami Zagłębia Fanatyków, pod pomnik Solidarności. W sobotę i niedzielę to koncerty w ramach tradycyjnego już Festiwalu „Muzyka z Oblężonego Miasta” oraz spektakularna inscenizacja.
Wielkim wydarzeniem podczas obchodów była niewątpliwie plenerowa Inscenizacja Zbrodni Lubińskiej. Inscenizacja historyczna rozpoczęła się 1 września o 15:30, czyli o godzinie, o której trzydzieści lat temu (31 sierpnia 1982 r.) władza komunistyczna dopuściła się w Lubinie wielkiej zbrodni, która na zawsze zapisała się na kartach historii miasta, a także kraju. To wówczas milicja w rocznicę porozumień sierpniowych zaczęła ostrzeliwać tłum petardami i granatami łzawiącymi. Po chwili zomowcy w zwartym szyku rozpoczęli pacyfikację. To ten moment wielu lubinian pamięta do dziś i wspomina z wielkim przerażeniem.


Plenerowa Inscenizacja Zbrodni Lubińskiej tragicznej w skutkach manifestacji z dnia 31 sierpnia 1982 roku odbyła się na terenach zielonych wokół Pomnika Pamięci Ofiar Lubina`82.

Po zakończeniu inscenizacji, od godziny 17:00 w sobotę na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego odbywały się liczne koncerty. Wydarzenia muzyczne rozpoczęły bowiem „Festiwal Muzyka z Oblężonego Miasta”. W trakcie imprezy zagrali: Scoffers, Raz Dwa Trzy, Ania Dąbrowska i Soyka Kolektyw. Natomiast w niedzielę, 2 września wystąpią: Arka Noego, Luxtorpeda, Apteka, My Riot