Dziś jest niedziela, 18 marzec 2018. Imieniny: Cyryla, Edwarda
A- A A+
Jesteś tutaj:

Region

Leżący w północnej części województwa dolnośląskiego powiat lubiński zajmuje powierzchnię 712 km2. Jego północny skraj obejmują Wzgórza Polkowickie, a na wschodzie sięga do doliny Odry i Zimnicy. W obszarze powiatu znajdują się dwa miasta – Lubin oraz Ścinawa, 92 miejscowości i 79 sołectw. Pod względem administracyjnym powiat dzieli się na cztery gminy: miejską Lubin, miejsko-wiejską Ścinawa oraz wiejskie Lubin i Rudna. Żyje w nich blisko 106 tys. osób.
Region
Powiat należy do najcieplejszych regionów klimatycznych w Polsce – średnia temperatura roczna wynosi 8,8-8,9 st. C. Istnieją tu dobre warunki glebowe i przestrzenne, co stwarza doskonałe warunki dla rolnictwa. Można by uznać powiat lubiński za rolniczy, gdyby nie fakt, że na jego terytorium równocześnie funkcjonuje jedna z największych firm w kraju, KGHM Polska Miedź. To dziewiąty producent miedzi i drugi w produkcji srebra na świecie.
Powojenny rozwój powiatu wiąże się z odkryciem w 1957 r. w okolicy ogromnych złóż rudy miedzi o bardzo wysokiej zawartości czystego metalu.
To odkrycie zdeterminowało na dziesiątki lat przyszłość miasta i całego regionu. O skali przemian świadczy zwiększająca się liczba mieszkańców Lubina. W stolicy powiatu, o ponadsiedemsetletniej historii, w 1957 r. żyło 4,5 tys. osób, a w 1995 r. już 85 tys.!
Dobrze przygotowane zaplecze techniczne i pomoc samorządów stwarzają doskonałe warunki dla przedsiębiorców do inwestowania kapitału, a przemysł skupia spory ludzki potencjał intelektualny umożliwiający dalszy rozwój regionu. Temu rozwojowi sprzyja również dogodna lokalizacja: przez Lubin prowadzi droga krajowa nr 3 Świnoujście-Jakuszyce, w odległości 25 km od miasta przebiega autostrada A4; port lotniczy Aeroklubu Zagłębia Miedziowego, o statusie lotniska międzynarodowego. Planowana budowa mostu na Odrze w miejscowości Radoszyce otworzy powiatowi drogę na północ – w kierunku Góry i Poznania. Na terenie miasta utworzono także na 28 ha podstrefę Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Powiat lubiński to jednak nie tylko przemysł ale i urokliwe zakątki Odry oraz Wysoczyzny Lubińskiej. Pośród osobliwości przyrodniczych są rezerwaty przyrody: „Zimna Woda” (las grądowy), „Łęg Korea” (wiązy, jesiony, kania rdzawa i czarna, zimorodki) i zachowana w niemal naturalnym stanie od setek lat „Skarpa Storczyków” . Ostoją przyrody jest piękna dolina środkowej Odry z Łęgiem Naroczyckim, Starorzeczem i Ścinawskimi Bagnami oraz dolina Czarnej Wody, a także użytki ekologiczne Śnieżyca i Dąbrowa Dolna. Na terenie powiatu notuje się blisko 167 pomników przyrody żywej.
Jak w przeszłości, tak i dziś centrum powiatu jest jego stolica - miasto Lubin. Życie kulturalne koncentruje się wokół Centrum Kultury „Muza”, Młodzieżowego Domu Kultury, Ośrodka Kultury „Wzgórze Zamkowe” i Muzeum Ziemi Lubińskiej. W gminach prężnie działają Gminne Ośrodki Kultury.
W Lubinie ma siedzibę Uczelnia Zawodowa Zagłębia Miedziowego, tu też działa wiele stowarzyszeń o charakterze artystycznym i społeczno-kulturalnym.
Obok czołowych polskich drużyn piłkarskich „Zagłębie” Lubin istnieje w powiecie kilkadziesiąt klubów i stowarzyszeń sportowych (m.in. taekwon-do, karate, szermierka, strzelectwo, tenis, wspinaczka górka, turystyka piesza i rowerowa). Perłą wśród obiektów sportowych jest nowy stadion Dialog Arena, działają również lodowisko z torem do szybkiej jazdy,kręgielnia wraz z torem do bowlingu, skate-park, korty tenisowe i jedna z najwyższych wież wspinaczkowych w Polsce, tzw. „Kielich” (powstała na byłej wieży ciśnień). Baza sportowa oraz oferta kulturalna – dzięki staraniom władz samorządowych, a także z prywatnej inicjatywy z roku na rok się poszerza.

W 16-letniej historii samorządu powiatu funkcje starostów pełnili kolejno: Józef Bober, Marcin Sutkowski, Piotr Anacki, Małgorzata Drygas-Majka, Tadeusz Kielan oraz Adam Myrda (obecnie).