Dziś jest niedziela, 18 marzec 2018. Imieniny: Cyryla, Edwarda
A- A A+
Jesteś tutaj:

Klimat

Powiat Lubiński w całości wchodzi w skład śląsko-wielkopolskiego regionu klimatycznego. Podobnie jak prawie cały Dolny Śląsk, znajduje się on w zasięgu klimatu przejściowego. Jest to, bowiem najdalej na zachód wysunięta dzielnica polska, w której są równie silne zarówno wpływy oceaniczne, jak i kontynentalne.
Klimat
Stąd też dość często trafiają się tutaj duże wahania ciśnienia atmosferycznego i temperatury powietrza, nawet w ciągu jednego dnia. W powiecie Lubińskim średnia roczna temperatura powietrza jest najwyższa w Polsce i wynosi nieco powyżej +8oC. To samo dotyczy okresu ciepłego: kwiecień-wrzesień, kiedy to przekracza ona +14oC. Średnia temperatura lipca waha się w granicach od + 17oC do + 19oC.

Powiat usytuowany jest na obszarze gdzie występuje najdłuższy w Polsce okres wegetacyjny roślin i dojrzewania letniego. Okres wegetacyjny trwa, bowiem przeciętnie powyżej 220 dni w ciągu roku. Oznacza to, że średnia dzienna temperatura przekracza wtedy + 5oC. Zresztą jest tutaj również najdłuższe na ziemiach polskich lato, trwające mniej więcej od 90 do 110 dni. Przeciwnie rzecz ma się z tutejszą zimą, która - jak na nasze warunki - jest względnie łagodna i krótka. Zazwyczaj trwa, ona od 50 do 70 dni. Przeciętna temperatura stycznia oscyluje pomiędzy -1oC a -3oC. Pokrywa śnieżna zalega w tym rejonie ledwie 20-40 dni w ciągu całej zimy. Odwilże przychodzą kilkakrotnie prawie każdej zimy.

Opady w powiecie są najmniejsze w Polsce, gdyż wynoszą według ostatnich średnich wieloletnich od 550-600 mm, przy czym na okres od kwietnia do września przypada jedynie 60-65% rocznej sumy opadów. Przeciętnie biorąc, w trakcie roku występuje tutaj 70 dni z opadami deszczu, 44 dni mglistych oraz 22 dni z opadami śniegu. W sumie 201 dni jest bezchmurnych, chociaż 57 z nich z różnymi przejaśnieniami, a tylko 155 dni pogodnych. Najczęstsze i najobfitsze opady mają miejsce w miesiącach letnich. Najwięcej zaś burz trafia się w okresie od maja do lipca.

Po stosunkowo wilgotnym i niezbyt ciepłym lecie następuje długa, piękna polska jesień, cechująca się dość łagodnymi temperaturami. Niekiedy przeciąga się ona aż do początków grudnia. Mrozy i opady śniegu przychodzą, bowiem przed końcem października, a zdarza się również, że nastają dopiero w grudniu lub jeszcze później.

W regionie przeważają wiatry zachodnie, południowo-zachodnie i wschodnie. Średnie roczne ciśnienie atmosferyczne wynosi około 755 mm G.