Dziś jest niedziela, 18 marzec 2018. Imieniny: Cyryla, Edwarda
A- A A+
Jesteś tutaj:

Insygnia powiatowe

Insygnia powiatowe:
  • Herb Powiatu Lubińskiego,
  • Barwy herbu powiatu lubińskiego.
Insygnia powiatowe

Herb Powiatu Lubińskiego

Koncepcja herbu powiatu lubińskiego jest autorstwa artysty plastyka Henryka Kułak - Członka Polskiego Towarzystwa Heraldycznego.

Herb został ustanowiony Uchwałą Nr XXIV/150/2004 Rady Powiatu w Lubinie z dnia 27 maja 2004r.

Herb nawiązuje do znaku osobistego księcia Henryka Brodatego(1163-1238) jako historyczny, istotny element godła Dolnego Śląska. Nawiązuje do historycznego piastowskiego dziedzictwa kulturowego tej ziemi jak i funkcjonującej tu heraldyki co najmniej od XIII wieku (czarnego półksiężyca barkiem ku podstawie z ta kimże krzyżem kawalerskim zaćwiczonym pośrodku) oraz do symbolu miedzi, głównego metalu pozyskiwanego w Lubińsko-Głogowskim Zagłębiu Miedziowym (okrąg czerwony z krzyżem kawalerskim u dołu). Tarcza herbowa w kształcie tarczy hiszpańskiej. Podstawowymi barwami herbów dolnośląskich były złoto, czerń i srebro, które to barwy ustalono już przed 1279 roku.

Barwy herbu powiatu lubińskiego:

SREBRO
Pole srebrne herbu symbolizuje pozyskiwany tu ten szlachetny kruszec dający Polsce drugie miejsce w świecie pod względem jego wydobycia. W heraldyce może być zastąpiony kolorem białym. Kolor srebrny stanowi także symbol pokory, czystości, uczciwości, niewinności; w odniesieniu do planet Księżyc.
CZERWIEŃ
Symbolizuje miedź, oznacza ponadto odwagę, męstwo, moc, waleczność, krew wylaną w służbie ojczyzny; z żywiołów ogień
CZERŃ
Symbolizuje bogactwo, usposobienie melancholijne, żałobę, ziemię, diament, żelazo.