Dziś jest niedziela, 18 marzec 2018. Imieniny: Cyryla, Edwarda
A- A A+
Jesteś tutaj:

Powiat

Położenie

Pod względem podziału administracyjnego Powiat Lubiński, jako jeden z 26 powiatów Dolnego Śląska został powołany w 1999r. w ramach reformy administracyjnej położony jest w północnej części województwa dolnośląskiego na Wysoczyźnie Lubińskiej i zajmuje on powierzchnię ok. 712 km2, co stanowi 3,57% obszaru Dolnego Śląska i 0,23% powierzchni kraju.

Rzeźba terenu

Ukształtowanie powierzchni terenu powiatu lubińskiego jest zróżnicowane. W części północnej powiatu (obszar Gminy Rudna) występuje rzeźba terenu z licznymi wzgórzami, poprzecinanymi siecią dolin rzecznych. We wschodniej części Powiatu Lubińskiego (obszar Gminy Ścinawa) zarysowuje się krajobraz typowo nizinny.

Charakterystyka

Powiat Lubiński zajmuje 712 km2, co stanowi 3, 57% powierzchni Dolnego Śląska i 0, 23% powierzchni Kraju.

Historia

Trudno jest podsumować zwięźle dotychczasowy stan naszej wiedzy o najdawniejszych dziejach powiatu lubińskiego. Okolice Lubina należą niestety do słabiej pod tym względem przebadanych obszarów Dolnego Śląska, mimo iż występuje tu dużo stanowisk z wszystkich epok i okresów.

Kultura

Powiat Lubiński był zawsze w swojej historii świadkiem współistnienia różnych narodowości i kultur, które wniosły w jego pejzaż bogactwo i różnorodność życia, tworząc specyficzną i barwną mozaikę społeczno-kulturową.

Klimat

Powiat Lubiński w całości wchodzi w skład śląsko-wielkopolskiego regionu klimatycznego. Podobnie jak prawie cały Dolny Śląsk, znajduje się on w zasięgu klimatu przejściowego. Jest to, bowiem najdalej na zachód wysunięta dzielnica polska, w której są równie silne zarówno wpływy oceaniczne, jak i kontynentalne.

Insygnia powiatowe

Insygnia powiatowe:
  • Herb Powiatu Lubińskiego,
  • Barwy herbu powiatu lubińskiego.

Gospodarka

Powiat lubiński, jest zasobny w złoża surowców mineralnych takich jak rudy miedzi, węgiel brunatny, anhydryty, kruszywa naturalne, surowce ceramiczne i inne. Jednak podstawą rozwoju gospodarczego jest eksploatacja rud miedzi. W Lubinie ma swoją siedzibę Zarząd KGHM „Polska Miedź”. Ta górnicza spółka jest potentatem w produkcji miedzi i srebra na świecie. Jej dynamiczny rozwój doprowadził do przekształcenia gospodarki regionu w oparciu najnowsze technologie. Poza przemysłem miedziowym na terenie powiatu funkcjonują zakłady przemysłu odzieżowego, energetycznego, transportu i budownictwa oraz wiele mniejszych firm z zakresu gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.

Demografia

Obszar powiatu 712,17 km2 zamieszkuje 102,461 tys. osób, co stanowi około 3,6 % ludności województwa dolnośląskiego. Średnia gęstość zaludnienia wynosi 150 osób na 1 km2.

Fundusze Unijne


Najważniejszym celem projektu była poprawa stanu infrastruktury drogowej i zapewnienie odpowiednich warunków transportu osobowego i towarowego. Ze względu na zły stan techniczny i duże znaczenie dróg powiatowych nr 1230D i nr 1190D dla regionalnego ruchu transportowego podjęto decyzję o przebudowie tych właśnie ulic.