Dziś jest niedziela, 18 marzec 2018. Imieniny: Cyryla, Edwarda
A- A A+
Jesteś tutaj:

Gmina Lubin

Gmina wiejska Lubin położona jest w północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego pomiędzy dwoma znaczącymi ośrodkami rozwojowymi Legnicko-Głogowskiego Zagłębia Miedziowego jakimi są Legnica i Głogów.
Pod względem administracyjnym gmina graniczy od północy z gminami Polkowice i Rudna, od wschodu z gminą Ścinawa, od południowego wschodu z gminą Prochowice, od południa z gminami Kunice i Miłkowice, od zachodu z gminami Chojnów i Chocianów. W północno centralnej części gminy wiejskiej Lubin położona jest gmina miejska Lubin. Położenie gminy jest bardzo korzystne. Pod względem komunikacyjnym leży u zbiegu ważnych dróg: krajowej nr 3 Szczecin-Jakuszyce oraz drogi nr 36 łączącej Lubin z tą trasą. Gmina usytuowana jest w odległości około 85 km od centrum administracyjnego województwa, posiada bardzo korzystną lokalizację w pobliżu sieci dróg krajowych i tranzytowych, położona jest w niewielkiej odległości od granic z Czechami i Niemcami.

Pod względem geograficznym zgodnie z podziałem na jednostki fizycznogeograficzne obszar gminy znajduje się w zasięgu dwóch makroregionów, którymi są Wał Trzebnicki oraz Nizina Śląsko-Łużycka. W ramach tych dwóch makroregionów występują następujące jednostki niższego rzędu: w makroregionie Wał Trzebnicki - mikroregion Wzgórza Polkowickie należące do mezoregionu Wzgórza Dalkowskie; natomiast w makroregionie Nizina Śląsko Łużycka - mezoregion Wysoczyzna Lubińska i mikroregion Równina Lubińska. Niewielki fragment w północnej części obszaru gminy zaliczany jest do mikroregionu Wzgórza Polkowickie. Centralna i południowa część gminy należy do mikroregionu Równina Lubińska.

Dane teleadresowe

Urząd Gminy w Lubinie
ul. Władysława Łokietka 6
59-300 Lubin

tel. +48 (76) 8403-100
fax: +48 (76) 8403-140
e-mail: sekretariat@ug.lubin.pl
http://www.bip.ug-lubin.dolnyslask.pl

Galeria